Železo, mangán, amoniak a organické zlúčeniny vo vode?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia., 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu

 

 

dorpava zadarmo

 

 

Nase-instalacie

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Železo, mangán, amoniak a organické zlúčeniny vo vode?
26.11.2020

Železo, mangán, amoniak a organické zlúčeniny vo vode?

Železo, mangán, amoniak a organické zlúčeniny vo vode

Železo, mangán, amoniak, organické zlúčeniny

Ako sa prejavuje, ked´ máte železo a mangán vysoko koncentrovaný vo vode?

Železo sa v malom množstve vo vode nachádza relatívne bežne, keďže v pôde je prítomné veľké množstvo železa. Bielizeň vypratá vo vode obsahujúcej priveľa železa môže spôsobovať hnedé škvrny. Chuť nápojov, napríklad čaju a kávy, môže byť tiež ovplyvnená železom. Mangán vytvára hnedé sfarbenie vypranej bielizne, zanecháva čierne častice na armatúrach a podobne ako železo, ovplyvňuje chuť nápojov vrátane kávy a čaju.

Sladkohorká trpká príchuť vody je zachytiteľná človekom pri koncentráciách železa nad 0,5 miligramu na liter vody. Spolu so železom je často nachádzaný aj mangán, ktorý pri koncentráciách nad 0,05 miligramu na liter vody spôsobuje hnedé, čierne alebo čaju-podobné sfarbenie a dodáva asfaltovú a olejovú príchuť. Niektoré z filtrov odstraňujú ako železo tak aj mangán.

Pramenitá voda z kohútika je zvyčajne čistá a bezfarebná. Avšak, ak voda obsahujúca bezfarebné, rozpustené železo ostane v hrnci na varenie alebo je v kontakte s výlevkou či vaňou, železo sa zlúči s kyslíkom zo vzduchu a vytvorí červeno-hnedé častice (bežne nazývané hrdza). Tieto nečistoty môžu dať vode alebo potravinám kovovú chuť.

Hrdzavé alebo hnedé škvrny na armatúrach, látkach, riade a príboroch nemožno odstrániť mydlom alebo saponátmi. Bielidlá a alkalické látky (zvyčajne fosforečnan sodný) môžu škvrny zhoršiť. Časom sa môžu usadeniny železa vytvoriť v tlakových nádobách, ohrievačoch vody a v potrubiach znižujúc množstvo a tlak dodávanej vody.

Na akom princípe funguje odstránenie železa a mangánu?

Železo a mangán sa často nachádzajú v rozpustenom stave v našich studniach, pričom voda sa pri prvotnom vybratí zdá byť čistá. Pri kontakte so vzduchom, alebo po pridaní oxidantov (ako chlór alebo ozón) sa železo vo vode oxiduje ("hrdzavie") do železitého stavu, čím vytvorí nerozpustné čiastočky. Voda preto naberá oranžové alebo žlté sfarbenie, v prípade prítomnosti mangánu je to hnedé alebo čierne sfarbenie. Toto sa môže udiať v splachovacích nádržiach záchodov, práčkach alebo umývačkách riadu. Železo je často nachádzané aj vo forme zlúčenín, v ktorej je naviazané na organické látky, pričom takéto železité zlúčeniny sú tiež rozpustné vo vode. V tomto prípade zvykne byť využívaný chlór alebo ozón pred samotným odstraňovaním železa. Železo je bežne odstraňované automatickými filtrami na odstránenie železa, ktoré dokážu odstrániť rozpustené aj oxidované železité zlúčeniny. V niektorých prípadoch, keď železo a mangán boli zoxidované do pevného skupenstva použitím chlóru, ozónu, alebo vystavením železa vzduchu (vstrekovanie vzduchu), môže byť namiesto filtra použitý samočistiaci sedimentačný filter.

Existuje viacero typov filtrov na železo, pričom výber správneho zariadenia záleží na množstve železa a oblasti použitia vody. Všetky fungujú na princípe oxidácie vody (vstrekovanie vzduchu).

Aký vplyv má pH vody na odstránenie železa?

Pri úprave vody odstraňovaním železa je veľmi dôležité pH vody. Vo všeobecnosti, pokiaľ je pH vody kyslé, musí byť voda upravená špeciálnym neutralizačným filtrom umiestneným pred samotným filtrom na odstránenie železa. Je ideálne testovať pH priamo pri zdroji vody a nespoliehať sa na laboratórne výsledky pH, pretože v určitých prípadoch sa môže pH po odobratí vzorky zvýšiť. Niekedy sa pri nízkych parametroch železa používa na odstránenie  zmäkčovač vody (menej ako 2,0 miligramu na liter). V prípade, že je voda tvrdá a zároveň má aj vysokú koncentráciu železa a mangánu sa bežnejšie  používajú filtre na odstránenie železa v spojení so zmäkčovačmi vody.

Aké sú zdravotné riziká spojené s vysokou koncentráciou železa?

Železo všeobecne nie je považované za toxické, aj keď existujú štúdie poukazujúce na toxické účinky železa na pečeň človeka.

Ako sa prejavuje vysoko koncentrovaný amoniak a organické zlúčeniny?

Amoniak všeobecne nie je považovaný za toxický, nevyhovujúci je najmä jeho zápach. Organické zlúčeniny môžu predstavovať v určitých prípadoch ohrozenie ľudského zdravia.

Vyberte si z našej ponuky

Každé zariadenie na odstránenie železa a mangánu používa náplň Pyrolox a je vybavené automatickou riadiacou hlavou s by-pasom, ktorá riadi proces regenerácie na základe objemu pretečenej vody.

Systémy Ecomix 5 v 1 odstraňujú nielen železo a mangán ale aj amoniak (čpavok) a organické zlúčeniny. Predstavujú komplexné riešenie na odstraňovanie piatich problematických súčastí vody v jednom kompaktnom riešení - tvrdosť vody, železo, mangán, amoniak a organické zlúčeniny.

Zariadenia na odstránenie železa a mangánu a systémy Ecomix sa umiestňujú za prívodom vody do domu v uzatvorených priestoroch (napr. technická miestnosť, kotolňa), kde teplota neklesá pod 5°C. Nutnosťou je i to, aby v miestnosti bolo možné napojenie zariadenia na odstránenie železa a mangánu alebo systému Ecomix na odpadové potrubie.

V prípade záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať.

Ak máte záujem o konzultácie v oblasti úpravy vody, prosíme vyplňte náš dotazník.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete?

FacebookInstagramLinkedinYoutube 

Kontakty
Logo
Ako Vám pomôžeme?
Po-Pia., 8:00-16:00
All rights reserved 2023 - Danum, s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk