Zariadenia na odstránenie železa | Úpravňa vody
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia., 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu

 

 

dorpava zadarmo

 

 

Nase-instalacie

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zariadenia na odstránenie železa
02.05.2023

Zariadenia na odstránenie železa

Zariadenia na odstránenie železa

Odstránenie železa je druhou najbežnejšie používanou úpravou vody po zmäkčení vody. Pre Slovensko je charakteristické, že vodonosné vrstvy v pôde obsahujú značné množstvo železa. Zvyčajne sa stretávame s vysokým obsahom železa vo vode, keď sa analýza vody dokončí po vŕtaní studne alebo keď sa na povrchoch pri kontakte s vodou objaví zmena farby a usadeniny. Pri vyšších koncentráciách dokonca dodáva vode nepríjemnú kovovú chuť. Vodárne a všetky zariadenia, od ktorých sa vyžaduje kvalita pitnej vody, musia vyhovovať kvalite pitnej vody požadovanej platným predpisom. To neznamená, že sa získava alebo musí vyrábať voda bez obsahu železa. Existujú však technológie a aplikácie, kde je potrebné takmer úplné odstránenie železa, bez ohľadu na predpis.

Mnohokrát sa odstránenie železa môže javiť ako ľahká úloha čistenia a filtrácie vody (čo je zvyčajne tiež pravda), ale nie je to tak vždy.

Pri výbere zariadenia na odstránenie železa je potrebné vziať do úvahy niekoľko parametrov: obsah rozpusteného železa vo vode (v mg/l), množstvo vody, ktorá sa má upraviť (m3/h), ďalšie zložky vo vode (napr. mangán), obsah rozpusteného kyslíka, pH vody alebo či je vo vode chlór.

Túto úlohu úpravy a filtrácie vody je možné vykonať niekoľkými spôsobmi. Existujú aj staré a nové, resp. modernejšie technológie na odstránenie železa, ako napríklad:

Katalytická filtrácia:

Toto je najbežnejšia metóda, v 80-90% prípadov používame katalytický filtračný materiál/hmota na priemyselné odstraňovanie železa. Táto katalytická náplň premieňa vo vode rozpustené ióny železa a mangánu na nerozpustné zlúčeniny, aby sa dali ľahko odfiltrovať z vody. Existujú hmoty vyžadujúce a nevyžadujúce regeneráciu. Je dôležité vedieť, že regenerácia neznamená spätné preplachovanie, ktoré je nevyhnutné pre všetky z nich, ale zachovanie aktívneho povrchu filtračnej hmoty. Existujú hmoty, ktoré robia svoju prácu do vyčerpania, potom je potrebné ich vymeniť a existujú hmoty, ktoré je potrebné udržiavať aktívne chemickou regeneráciou. Môže to byť prerušovaná alebo nepretržitá regenerácia pomocou pridanej chemikálie do vody. V takom prípade je potrebné dbať na to, že ak sa použije náplň bez regenerácie, musí mať voda primerané množstvo rozpusteného kyslíka a pH. Ak sa použijú regeneračné zariadenia na odstránenie železa, je potrebné dávať pozor, aby ste nepredávkovali chemikáliu, pretože sa to potom objaví v našej upravenej vode. V opačnom prípade, teda pridania malého množstva môže zas spôsobiť, že odstránenie železa nebude účinné.

Chemická oxidácia:

V tomto prípade sa obsah rozpusteného železa oxiduje na železné vločky nie kyslíkom, ale oxidačnou schopnosťou použitej chemikálie. Táto chemikália môže byť na báze aktívneho vodíka alebo chlóru, ale možno ich kombinovať (ale nie všetky). V takom prípade, je nutné dbať na to, aby ste nepredávkovali chemikáliu, pretože sa potom objaví v upravenej vode, alebo či vo vode nie je zložka, pre ktorú sa nemôže použiť. A pre ,,spodné" dávkovanie nebude oxidácia jednoducho dostatočne účinná, takže rozpustené železo môže ostať vo vode.

Oxidácia prevzdušňovaním:

V tomto prípade sa obsah kyslíka vo vzduchu použije na oxidáciu rozpusteného železa na železné vločky (hydroxid železa) a potom sa tieto vločky filtrujú cez multimediálny štrkový filter. V takom prípade je potrebné dbať na to, aby oxidácia vyžadovala relatívne dlhú reakčnú dobu a aby sa v prípade, že vzduch pridávaný do vody nebol filtrovaný špeciálnym filtrom, mohla kontaminovať voda. Ďalej nemusí byť isté, že voda môže ,,prijať" dostatok vzduchu na oxidáciu v porovnaní s obsahom železa vo vode.

Oxidácia ozónom:

toto je modernejšia verzia vyššie uvedenej metódy. Ozón funguje rovnako ako kyslík vo vzduchu, iba oxidačný proces je oveľa efektívnejší a rýchlejší. V tomto prípade je dôležité vedieť, že oxidácia ozónu môže tiež produkovať toxické látky napr. ak je vo vode prjítomná bróm, bormičnan. Táto technológia sa používa hlavne na zložité úlohy úpravy vody ako napr. odstránenie arzénu, ale aj na vynikajúcu dezinfekciu, alebo nad (50-100m3/h) kapacitu, kde sa to už oplatí.

Nech sa použije ktorákoľvek z vyššie uvedených alebo iných technológií na odstránenie železa, je potrebné vziať do úvahy viacero faktorov týkajúcich sa zloženia vody, ďalej napríklad, či existuje personál obsluhujúci dané zariadenie, aký veľký priestor máme, koľko peňazí máme k dispozícii a aké sú prevádzkové náklady, ktoré budú stále prijateľné pre ekonomickú výrobu.

  V prípade záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať.

Ak máte záujem o konzultácie v oblasti úpravy vody, prosíme vyplňte náš dotazník.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete?

FacebookInstagramLinkedinYoutube 

Kontakty
Logo
Ako Vám pomôžeme?
Po-Pia., 8:00-16:00
All rights reserved 2023 - Danum, s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk