Meranie tvrdosti vody a tvrdá voda | Úpravňa vody
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia., 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu

 

 

dorpava zadarmo

 

 

Nase-instalacie

 

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Meranie tvrdosti vody a tvrdá voda
05.05.2022

Meranie tvrdosti vody a tvrdá voda

Meranie tvrdosti vody rýchlo a jednoducho!

Náš merač tvrdosti umožňuje rýchle a presné meranie tvrdosti vody. Výsledok získate v nemeckých stupňoch tvrdosti (°dH).

Obsah balenia:

 • Fľaštička s titrantom
 • Skúmavka s ryskou na 5 a 10 ml

Postup merania tvrdosti vody:

 1. Vypláchnite skúmavku vodou a naplňte ju vzorkou vody po značku 5 ml!
 2. Pridajte kvapku titračnej kvapaliny do vzorky vody v nádobe a  premiešajte za jemného krúženia. Ak prvá kvapka titračnej kvapaliny zmení farbu vody na zelenú, testovaná voda je mäkká.
 3. V opačnom prípade postup opakujte, kým sa červená farba nezmení na zelenkastú. Počet kvapiek pridaných do nádobky odpočítavajte a premiešajte po každej kvapke!
 4. Každá kvapka titračnej kvapaliny predstavuje 1 °dH , takže ak sa červená farba vody zmení na zelenú, počet kvapiek sa rovná stupni tvrdosti vody. Pri 10 ml jedna kvapka titračnej kvapaliny predstavuje 0,5 nk °.
 5. Napríklad. Ak sa zmení červená farba testovanej vody na zelenú pri 20-tej kvapke, tvrdosť testovanej vody je 20°dH.

Sadu na meranie tvrdosti si môžete zakúpiť tu :  2 fľaškový kvapalný tester tvrdosti vody / 1 fľaškový kvapalný tester tvrdosti vody.

Tvrdá voda

Tvrdá voda je jednoducho povedané voda s vysokou koncentráciou rozpustených minerálov, najčastejšie kalcia a magnézia. Vysoké percento domácností na Slovensku má tvrdú vodu. Napriek tomu, že tvrdá voda je častým problémom, mnohí ľudia nevedia, čo tvrdá voda presne znamená a ako sa dá upravovať. 

Aké účinky má tvrdá voda?

Tvrdá voda môže v domácnosti spôsobovať množstvo nepríjemností. Farba Vašich šiat môže blednúť, vlákna vašich šiat sa môžu ničiť, čo v konečnom dôsledku spôsobí nižšiu životnosť vašich odevov. Tvrdá voda môže zanechávať povlak na Vašich kuchynských riadoch, sprche, stenách, vani alebo umývadle. Riad, či už umývaný ručne alebo v umývačke riadu, môže obsahovať škvrny od vody. Na sprchových stenách a dverách môžu byť zvyšky usadenín, ktoré vznikajú, keď sa minerály zmiešajú s mydlom, čo sťažuje čistenie. Nahromadenie minerálov môže byť viditelné na sprchovacích dverách a batériách, ale môže sa vytvárať aj na miestach, ktoré sú neviditeľné, ako je ohrievač vody, práčka či umývačka riadu. Problém s tvrdou vodou zasahuje prakticky do každého čistiaceho úkonu v domácnosti - od osobnej hygieny ako ranné umývanie, sprchovanie, kúpanie, umývanie vlasov cez pranie až po umývanie riadu. Mydlá a umývacie prostriedky pritom nepomáhajú a sú často neefektívne.

Stupne tvrdosti vody

Tvrdosť sa zvyčajne udáva v stupňoch tvrdosti. Na Slovensko sa zvyčajne používa nemecký stupeň symbol nk°.

nk° tvrdosť
0 - 4   veľmi mäkká
4 - 8   mäkká
8 - 18  stredne tvrdá
18 - 30  tvrdá
nad 30 veľmi tvrdá

Ak máte záujem o konzultácie v oblasti úpravy vody, prosíme vyplňte náš dotazník

Ak by ste  potrebovali viac informácií, kontaktujte nás na tel. :  +421 915 769 119, alebo vyplňte náš kontaktný formulár.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete?

FacebookInstagramLinkedinYoutube 

Kontakty
Logo
Ako Vám pomôžeme?
Po-Pia., 8:00-16:00
All rights reserved 2023 - Danum, s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk