Čo sú dusičnany?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia., 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu

 

 

dorpava zadarmo

 

 

Nase-instalacie

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Čo sú dusičnany?
26.11.2020

Čo sú dusičnany?

Čo sú dusičnany?

Dusičnany sú bežne sa vyskytujúce chemické zlúčeniny, ktoré sa tvoria v zemi počas toho ako sa zlučuje dusík s kyslíkom. V malých množstvách sú prirodzenou súčasťou vôd. Prekročenie ich limitu spolu s dusitanmi signalizuje nadmerné používanie hnojív a úniky odpadových vôd zo žúmp, septikov a živočíšnych fariem. Ich zdravotné riziko spočíva v tom, že sa môžu v tráviacom trakte premieňať na tzv. nitrosamíny, ktoré sú podozrivé z karcinogénneho účinku.

dusičnany

Aké sú zdroje dusičnanov?

Zdrojom dusičnanov v pôde sú chemické hnojivá, presakujúce septiká a žumpy , zlá manipulácia s organickými odpadmi (najmä maštalným hnojom) a jeho neizolované skládky v blízkosti vodných zdrojov. Časť chemických hnojív sa premení v pôde na dusičnany. Amoniak je prítomný vo výkaloch ľudí aj zvierat. Rastliny dokážu zachytiť iba časť dusičnanov z pôdy a zvyšok je následne prenášaný cez pôdu do podzemných vôd pôsobením dažďa, topením sa ľadu a zavlažovaním.

 

Prečo odstraňovať dusičnany?

Spotreba malého množstva dusičnanov nie je škodlivá; dusičnany sú v skutočnosti súčasťou bežnej stravy. Avšak s užívaním prehnaného množstva, môžu vzniknúť zdravotné problémy. Keď dusičnany vstupujú do tela, žalúdočné baktérie premenia dusičnany na dusitany. Žalúdočná kyselina dospelého človeka s nízkym pH (vysoká kyslosť) dokáže tieto baktérie, ktoré produkujú dusitany, ničiť.

dusičnanyšípkadusitany

 

Avšak deti (najmä tie, ktoré majú menej ako 3 mesiace) nemajú vyvinutý zažívací systém natoľko, aby mohol odstrániť žalúdočné baktérie. Preto môže detské telo nazhromaždiť nadmerné množstvo dusitanov, čím vznikne methemoglobín. Methemoglobín je konvertovaná forma hemoglobínu, ktorý sa nachádza v krvi (červených krvinkách) a spravidla prenáša kyslík krvným obehom. Methemoglobín vo svojej premenenej forme nie je schopný kyslík prenášať a preto začnú mať deti nedostatok kyslíka. Pretože nedostatok kyslíka má za následok zmodranie tela, tomuto syndrómu sa zvykne hovoriť aj "syndróm modrého dieťaťa". Len čo je detský zažívací systém plne vyvinutý (medzi tretím a šietym mesiacom života), methemoglobín je problémom už iba v ojedinelých prípadoch. Methemoglobín, pokiaľ je lekárom rozpoznaný, je relatívne ľahko liečiteľný a deti sa z jeho prítomnosti môžu plne zotaviť.

Prečítajte si článok pojednávajúci o problematike dusičnanov vo vode uverejnený v Enviromagazíne:
"Dusičnany v pitných vodách a zdravie detskej populácie"

 

Aké sú technológie odstraňovania dusičnanov?

Technológie odstraňovania dusičnanov zahŕňajú: iónovú výmenu, reverznú osmózu, destiláciu a elektrodialízu. Najčastejšie používaný postup je využívanie iónovej výmeny, rovnakej technológie ako je používaná pri zmäkčovačoch vody. Pri tomto systéme úpravy vody sú dusičnany zamenené za chloridy a odpad vo forme dusičnanov je vypláchnutý do zbernej nádoby alebo odpadu. Obdobne ako pri zmäkčovačoch vody, je soľ pridávaná do soľnej nádoby, a dusičnanová živica je automaticky regenerovaná slanou vodou. 

Vyberte si z našej ponuky

Všetky odstraňovače dusičnanov v našej ponuke sú kabinetového typu s by-pasom a ochranou proti pretečeniu. Sú vybavené automatickou riadiacou hlavou, ktorá riadi proces regenerácie na základe objemu pretečenej vody s možnosťou časového posunu regeneračného procesu na požadovanú hodinu v rámci dňa. Týmto je možné docieliť aby proces regenerácie prebiehal napríklad v nočných hodinách, keď nedochádza k spotrebe vody v domácnosti.

Odstraňovač dusičnanov sa umiestňuje za prívodom vody do domu v uzatvorených priestoroch (napr. technická miestnosť, kotolňa), kde teplota neklesá pod 5°C. Nutnosťou je i to, aby v miestnosti bolo možné napojenie odstraňovača dusičnanov na odpadové potrubie.

V prípade záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať.

Ak máte záujem o konzultácie v oblasti úpravy vody, prosíme vyplňte náš dotazník.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete?

FacebookInstagramLinkedinYoutube 

Kontakty
Logo
Ako Vám pomôžeme?
Po-Pia., 8:00-16:00
All rights reserved 2023 - Danum, s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk