Čo je tvrdá voda?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia., 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu

 

 

dorpava zadarmo

 

 

Nase-instalacie

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Čo je tvrdá voda?
26.11.2020

Čo je tvrdá voda?

Čo je tvrdá voda?

Vysoké percento domácností na Slovensku má tvrdú vodu. Napriek tomu, že tvrdá voda je častým problémom, mnohí ľudia nevedia, čo tvrdá voda presne znamená a ako sa dá upravovať. Tvrdá voda je jednoducho povedané voda s vysokou koncentráciou rozpustených minerálov, najčastejšie kalcia a magnézia.

tvrdá voda

Ako viem, že mám tvrdú vodu?

     Ak nemáte informáciu o tvrdosti Vašej vody, tak si ju môžete zmerať jednoduchým spôsobom tzv. titračnou metódou. Viete si od nás objednať tester tvrdosti (kvapky), čím sa dá ľahko zistiť tvrdosť vody.

Tvrdá voda môže v domácnosti spôsobovať množstvo nepríjemností. Farba vašich šiat bude blednúť, vlákna vašich šiat sa budú ničiť, čo v konečnom dôsledku spôsobí nižšiu životnosť vašich odevov. Tvrdá voda môže zanechávať povlak na vašich kuchynských riadoch, sprche, stenách, vani alebo umývadle. Problém s tvrdou vodou zasahuje prakticky do každého čistiaceho úkonu v domácnosti - od osobnej hygieny ako ranné umývanie, sprchovanie, kúpanie, umývanie vlasov cez pranie až po umývanie riadu. Mydlá a umývacie prostriedky pritom nepomáhajú a sú často neefektívne.

Hoci existuje mnoho znakov toho, že máte tvrdú vodu, ideálne je si nechať tvrdosť vody otestovať. Testovacie laboratória je možné nájsť vo väčšine regiónov, pričom je možné získať na ne kontakt prostredníctvom miestnej vodárenskej spoločnosti.


Po tom, ako ste si dali vodu otestovať, môžete použiť nasledovnú tabuľku na určenie tvrdosti vody.

Klasifikácia tvrdosti vodymmol/l (milimol v litri vody)odH (nemecký stupeň)
veľmi mäkká< 0,50< 2,80
mäkká0,70 - 1,253,90 - 7,00
stredne tvrdá1,26 - 2,507,01 - 14,00
tvrdá2,51 - 3,7514,01 - 21,00
veľmi tvrdá> 3,76> 21,01

 

Aké zdravotné riziká spôsobuje tvrdá voda?

Neexistujú reálne zdravotné riziká, ktoré by spôsobovala tvrdá voda. V skutočnosti môžu mať niektoré minerály obsiahnuté vo vode pozitívny vplyv na ľudí, ktorí ich majú nedostatok. Zmäkčenie vody prináša so sebou viacero pozitívnych efektov, ktoré sú skôr vo forme značných finančných úspor ako odstránenia určitého negatívneho vplyvu na zdravie.

Aké problémy spôsobuje tvrdá voda?

  • Budete musieť používať dvakrát toľko mydla, šampónu, umývacích prostriedkov atď. na pranie, umývanie riadu a osobnú hygienu, keďže tvrdá voda znižuje úroveň penenia týchto prostriedkov a tiež má tvrdá voda nižšiu oplachovaciu schopnosť.
  • Vodný kameň sa bude usadzovať v kohútikoch, rúrach, kotloch, bojleroch, čím sa bude znižovať účinnosť a životnosť týchto zariadení a v extrémnych prípadoch dokonca zablokuje ich činnosť.
  • Minerály, ktoré sa nachádzajú v tvrdej vode sa budú usádzať na vláknach odevov, čím ich budú oslabovať a spôsobovať blednutie farieb.
  • Vodný kameň sa bude usádzať na riade, čím spôsobí biely povlak alebo fľaky.
  • Minerály, ktoré sa budú usádzať na pokožke a vlasoch budú spôsobovať vysušovanie a často aj podráždenie.

Ako môžem ošetriť tvrdú vodu?

Existuje viacero systémov úpravy tvrdej vody. Od zmäkčovačov pracujúcich na báze výmeny iónov, cez systémy používajúce polyfosfát až po magnetické alebo elektronické zmäkčovače. Napriek tomu, že existuje viacero systémov používajúcich rôzne technológie, de-facto štandardom sa v tejto oblasti stali systémy pracujúce na báze výmeny iónov. Aj z tohto dôvodu má naša firma vo svojom produktovom potfóliu práve takéto systémy na zmäkčovanie tvrdej vody.

Ako funguje zmäkčovač vody ?

Zmäkčovač vody je kompaktné zariadenie, ktoré sa skladá z nádoby obsahujúcej živicu, kde prebieha proces zmäkčovania vody výmenou iónov vápnika a horčíka na ióny sodíka, a zo zásobníka soľného roztoku, ktorý sa používa na regeneráciu živice, ktorá po určitom čase stráca schopnosť iónovej výmeny. Kabinet zariadenia je vyrobený z trvanlivého polypropylénu a zaručuje dlhoročnú prevádzku zariadenia. Zmäkčovač vody má kompaktný vysoký tvar a zaberá málo miesta. Má automatickú ochranu proti pretečeniu. Armatúra pripojenia zmäkčovača má aj by-pass, ktorý zabezpečuje dodávku vody do objektu pri prípadnom odstavení zmäkčovača.

zmäkčovač vody

Každý zmäkčovač vody v našej ponuke je vybavený plno-automatickou regulačnou hlavicou, ktorá proces regenerácie živice riadi elektronicky. Údaje sa zobrazujú na displeji.  

 

Vyberte si z našej ponuky

K všetkým zmäkčovačom patrí by-pass a ochrana proti pretečeniu. Každý zmäkčovač vody je vybavený automatickou riadiacou hlavou, ktorá riadi proces regenerácie na základe objemu pretečenej vody s možnosťou časového posunu regeneráčného procesu na požadovanú hodinu v rámci dňa. Týmto je možné docieliť, aby proces regenerácie prebiehal napríklad v nočných hodinách, keď nedochádza k spotrebe vody v domácnosti.

Zmäkčovač vody sa umiestňuje za prívodom vody do domu v uzatvorených priestoroch (napr. technická miestnosť, kotolňa), kde teplota neklesá pod 5°C. Nutnosťou je i to, aby v miestnosti bolo možné napojenie zmäkčovača vody na odpadové potrubie.

V prípade záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať.

Ak máte záujem o konzultácie v oblasti úpravy vody, prosíme vyplňte náš dotazník.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete?

FacebookInstagramLinkedinYoutube 

Kontakty
Logo
Ako Vám pomôžeme?
Po-Pia., 8:00-16:00
All rights reserved 2023 - Danum, s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk