Akú UV lampu kúpiť na studničnú vodu? | Úpravňa vody
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia., 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu

 

 

dorpava zadarmo

 

 

Nase-instalacie

 

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Akú UV lampu kúpiť na studničnú vodu?
18.06.2021
Komentáre (0)

Akú UV lampu kúpiť na studničnú vodu?

UV lampa je riešenie na mikroorganizmy

Prečo kúpiť UV lampu na studničnú vodu?

Ak máte studničnú vodu a dali ste si spraviť rozbor vody, a vyšli Vám nevyhovujúce parametre  mikroorganizmov, existuje jedno z najlepších riešení a tým je UV lampa. 

Najčastejšie mikroorganizmy sú:

 • Kultivovateľné mikroorganizmy  pri 36°C a 22°C
 • Koliformné baktérie
 • Escherichia coli baktérie

Mikroorganizmy - Na centrálne riešenie  (pri vstupe vody - celý objekt) existuje viac spôsobov, napr. dávkovanie chlóru alebo UV lampy. Často sa používajú prípravky na báze chlóru (SAVO, Chloramin-T...), no my oproti používaniu chemikálií preferujeme radšej UV lampy. Po inštalácii UV lampy odbornou firmou, môžu byť dlhodobo spoľahlivou voľbou na elimináciu baktérií. UV lampy sú takisto výhodou pre Vašu peňaženku, pretože náklady na prevádzku sú veľmi nízke a nenáročné. Ak máte dobre nastavenú úpravu vody, raz ročne stačí vymeniť UV žiarovku.

Nevyhnutné úkony podľa našich skúseností majú byť:

 1. Kvalitná, dôveryhodná UV lampa
 2. Vhodná dimenzia UV lampy
 3. Vhodne upravená voda pred UV lampou
 4. Dezinfekcia potrubného systému

Ako fungujú UV lampy

Našu firmu presvedčila kanadská firma Trojan Technologies, ktorá vyrába UV lampy značky VIQUA. Originálne žiarovky od VIQUA vynikajú špecifickým spracovaním, ktoré zaisťujú okrem iného vysokú intenzitu žiarenia.

 • Dlhá životnosť
 • Protipožiarna ochrana
 • Správna vlna dĺžky UV lúčov
 • Ďalšie nepostrádateľné bezpečnostné prvky

 

Najčastejšie chyby s UV lampami

Čo je vzácne, nie je lacné... Hlavne keď sa rozprávame o UV lampách

Na trhu sa predávajú  aj "bezznačkové" UV lampy nižšej kvality. Stalo sa nám, že nás oslovil zákazník, ktorý mal nainštalovanú UV lampu (taktiež bez značky), vydezinfikovaný systém (firmou, ktorá predala UV lampu) a napriek tomu sa vo vode vyskytli baktérie... 
V takýchto prípadoch, keď už zákazník investoval do svojho systému viac sto eur, právom by očakával, aby mal vodu v poriadku. V tomto prípade ako riešenie, za ktoré naša spoločnosť berie zodpovednosť, by bola výmena UV lampy za značkovú VIQUA lampu, vydezinfikovanie potrubného systému, montáž, cestovné  náklady– teda v takejto forme by to už bola náročnejšia investícia.

Dezinfekciu potrubného systému prenechať radšej na odborníka...

Zákazník si od nás objednal kompletnú technológiu na úpravu studničnej vody – mechanický predfilter, zariadenie na úpravu železa, mangánu, tvrdosti, organických nečistôt a amoniaku, vrátane UV lampy značky VIQUA . Celú technológiu nadimenzovala naša firma na základe výsledkov rozboru vody a miestnych požiadaviek. No montáž si zákazník rozhodol urobiť sám, respektíve odborná vodárenská firma. Nainštalovali systém a vykonali dezinfekciu potrubného systému bez našej asistencie. My sme riešili len prevedenie zariadenia do prevádzky. Zákazník potreboval protokol rozboru vody na kolaudáciu budovy, no ani na druhý pokus sa mu nepodarilo vydezinfikovať systém tak, aby bolo množstvo baktérií v norme. Na tretí pokus to nechal na nás a všetko sa podarilo podľa našich očakávaní, teda výsledky kontrolného rozboru boli v poriadku.

Voda bez úpravy pred UV lampou...

Takisto dôležitá je aj úprava vody pred UV lampou. Ak sa stane, že UV lampa je nainštalovaná, kde je voda tvrdá, teda bez zmäkčenia, alebo vo vode je vysoké množstvo železa, mangánu a takých látok, ktoré sa môžu na povrchu kremennej trubice usadiť, tým prekážať efektívnemu UV žiareniu, vtedy drasticky klesne účinnosť UV lampy. Keď si dá niekto spraviť kontrolný rozbor rovno po inštalácii UV lampy, kde je nevhodná predúprava vody, tak možno do dvoch-troch týždňov, možno aj do mesiaca budú tieto výsledky v poriadku, ale akonáhle kremenná trubica začne strácať priehľadnosť, účinnosť nebude dobrá. Videli sme už také „šikovné“ prípady, keď mal zákazník nainštalovaný trojstupňový filter, ktorý sa skladal z dvoch mechanických filtrov a  UV lampy. Vyzerá to dobre, možno tá UV lampa je aj kvalitná, ale bez vhodnej predúpravy vody UV lampa účinná dlhodobo určite nebude...

 

Odpoveď na otázku...

     Na odpoveď "Akú UV lampu kúpiť na studničnú vodu?" je fakt, že oveľa dôležitejší je výber firmy od ktorej plánujete kúpiť UV lampu. Prečo?

     Na tieto a podobné dôležité situácie upozorňujeme našich ctených zákazníkov, aby sa vyhli podobným nepríjemným situáciám, no občas je už neskoro, nakoľko UV lampu alebo technológiu  už majú nainštalovanú a s nami sa dostanú do kontaktu už dodatočne, keď si dajú overiť funkčnosť systému kontrolným rozborom vody a po nevhodných výsledkoch prekonzultujeme, kde mohla nastať chyba.

Je možné, že niektoré firmy predajú technológiu lacnejšie, ale dôležité je, aby tá za svoju prácu  brala aj zodpovednosť.

Firma Danum, s.r.o neustále rozširuje svoju klientelu, buduje budúcnosť svojich zamestnancov, buduje meno firmy Danum, s.r.o. a sme presvedčení, že k tomu vedie len jediná cesta = spokojní zákazníci.

Na to, aby to mohla urobiť sa vie spoľahnúť na svojich dodávateľov i na svoje dlhoročné skúsenosti.

Preto pevne odporúčame, ak plánujete kúpiť nejakú UV lampu, osloviť takú firmu, ktorá aj berie zodpovednosť za svoju prácu, vie potvrdiť dodané služby a funkčnosť technológie rozborom vody a v neposlednom rade dvíhať telefón, ak je potrebné niečo riešiť, servisovať, doupraviť.

V prípade záujmu o naše služby nás neváhajte kontaktovať.

Ak máte záujem o konzultácie v oblasti úpravy vody, prosíme vyplňte náš dotazník.

Danum, s.r.o. – SME TU PRE VÁS

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete?

FacebookInstagramLinkedinYoutube 

Kontakty
Logo
Ako Vám pomôžeme?
Po-Pia., 8:00-16:00
All rights reserved 2023 - Danum, s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk