Akú UV lampu kúpiť na studničnú vodu? | Úpravňa vody
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia., 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu

dorpava zadarmo

Nase-instalacie

 

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Akú UV lampu kúpiť na studničnú vodu?
18.06.2021
Komentáre (0)

Akú UV lampu kúpiť na studničnú vodu?

Mikroorganizmy

Prečo kúpiť UV lampu na studničnú vodu?

Ak máte studničnú vodu a dali ste si spraviť rozbor vody, možno že ste zistili vysoký objem mikroorganizmov, na čo ste dostali ako riešenie uv lampu. Jedna z najčastejších nedokonalostí so studničnou vodou sú mikroorganizmy, teda nie ste jediný kto má taký problém.

Najčastejšie mikroorganizmy sú:

 • Kultivovateľné baktérie  pri 36°C a 22°C
 • Koliformné baktérie
 • Escherichia coli baktérie

Mikroorganizmy- Na centrálne riešenie  (pri vstupe vody- celý objekt) existuje viac spôsobov, napr. dávkovanie chlóru alebo UV lampa. Často sa používajú prípravky na báze chlóru (SAVO, Chloramin-T...), no my oproti používaniu chemikálií preferujeme radšej UV lampy. Po inštalácii UV lampy odbornou firmou, môžu byť UV lampy dlhodobo spoľahlivou voľbou na elimináciu baktérií. UV lampy sú takisto výhodou pre Vašu peňaženku, pretože náklady na prevádzku sú veľmi nízke a nenáročné. Ak máte dobre nastavenú úpravu vody, raz ročne stačí vymeniť UV žiarovku.

Nevyhnutné úkony podľa našich skúseností majú byť:

 1. Kvalitná, dôveryhodná UV lampa
 2. Vhodná dimenzia UV lampy
 3. Vhodne upravená voda pred UV lampou
 4. Dezinfekcia potrubného systému

Ako funguje UV lampa

Našu firmu presvedčila kanadská firma Trojan Technologies, ktorá vyrába UV lampy značky VIQUA. Originálne žiarovky od VIQUA vynikajú špecifickým spracovaním, ktoré zaisťujú okrem iného vysokú intenzitu žiarenia.

 • Dlhá životnosť
 • Protipožiarna ochrana
 • Správna vlna dĺžky UV lúčov
 • Ďalšie nepostrádateľné bezpečnostné prvky

 

Najčastejšie chyby s UV lampami

Čo je vzácne, nie je lacné... Hlavne keď rozprávame o UV lampách

Predávajú sa na trhu aj "bezznačkové" UV lampy nižšej kvality. Stalo sa nám, že nás oslovil zákazník, ktorý mal nainštalovanú UV lampu (taktiež bez značky), vydezinfikovaný systém (firmou, ktorá predala UV lampu) a napriek tomu vo vode mal kontaminované baktérie... 
V takýchto prípadoch, keď už klient investoval do svojho systému viac sto eur, právom by očakával, aby vodu mal v poriadku. V tomto prípade ako riešenie, za ktoré naša spoločnosť vie brať zodpovednosť, by bola výmena UV lampy za značkovú, nami distribuovanú VIQUA lampy, vydezinfikovanie potrubného systému, montáž, cestovné  náklady– teda v takejto forme už by to bola náročnejšia investícia, znova.

Dezinfekciu potrubného systému prenechať radšej na odborníka...

Klient objednal od nás kompletnú technológiu na úpravu studničnej vody – mechanický predfilter, zariadenie na úpravu železa, mangánu, tvrdosti, organických nečistôt a amoniaku, vrátane UV lampy značky VIQUA . Celú technológiu nadimenzovala naša firma na základe výsledkov rozboru vody a miestnych požiadaviek. No montáž bral na seba zákazník, respektíve odborná vodárenská firma. Nainštalovali systém a takisto chceli vykonať dezinfekciu potrubného systémusami, bez našej asistencie. My sme riešili jedine prevedenie zariadení do prevádzky. Klient potreboval protokol rozboru vody na kolaudáciu budovy, no ani na druhý pokus sa mu nepodarilo tak vydezinfikovať systém, aby množstvo baktérií bolo v norme. Na tretí pokus to nechal na nás a všetko sa podarilo podľa našich očakávaní, teda výsledky kontrolného rozboru boli plne v norme.

Voda bez úpravy pred UV lampou...

Takisto dôležitá je aj úprava vody pred UV lampou. Ak sa stane, že UV lampa je nainštalovaná, kde je voda tvrdá, teda bez zmäkčenia, alebo vo vode je vysoké množstvo železa, mangánu a takých látok, ktoré sa môžu na povrchu kremennej trubice usadiť, tým prekážať efektívnemu UV žiareniu, vtedy drasticky klesne účinnosť UV lampy. Keď si dá niekto spraviť kontrolný rozbor rovno po inštalácii UV lampy, kde je nevhodná predúprava vody, tak možno do dvoch-troch týždňoch, možno aj do mesiaca tie výsledky budú síce v poriadku, ale potom, akonáhle kremenná trubica začne strácať priehľadnosť, účinnosť nebude dobrá. Videli sme už také „šikovné“ prípady, kedy mal klient nainštalovaný trojstupňový filter, ktorý sa skladal z dvoch mechanických filtrov a tá tretia stupeň bola UV lampa. Vyzerá to dobre, možno tá UV lampa je aj kvalitná, ale bez vhodnej predúpravy vody tá UV lampa účinná dlhodobo určite nebude...

 

Odpoveď na otázku...

     Odpoveď na "Akú UV lampu kúpiť na studničnú vodu?" je to, že ovela dôležitejšie je firma od ktorej plánujete kúpiť UV lampu, ako UV lampa. Prečo?

     Na tieto a podobné dôležité situácie upozorňujeme našich ctených klientov, aby sa vyhýbali podobných situácií, no občas už neskoro, nakoľko UV lampu, alebo technológiu nainštalovanú už majú a dostanú sa s nami do kontaktu už dodatočne, keď si dajú overiť funkčnosť systému kontrolným rozborom vody a po nevhodných výsledkoch prekonzultujeme, kde sa mohla nastať chyba.

Je možné, že niektoré firmy dávajú technológiu lacnejšie, ale je dôležité, aby tá firma za svoju prácu aj brala zodpovednosť.

Firma Danum, s.r.o neustále rozširuje svoju klientúru, buduje budúcnosť svojich zamestnancov, buduje meno firmy Danum, s.r.o. a sme presvedčení, že k tomu vedie len jediná cesta = spokojní zákazníci.

Na to, aby to mohla urobiť, vie sa spoliehať na svojich dodávateľov, i na svoje dlhoročné skúsenosti.

Preto pevne odporúčame, ak plánujete kúpiť nejakú UV lampu, osloviť takú firmu, ktorá aj berie zodpovednosť za svoju prácu, vie potvrdiť dodané služby a funkčnosť technológie rozborom vody a v neposlednom rade dvíha telefón, ak je potrebné niečo riešiť, servisovať, doupraviť.

Danum, s.r.o. – SME TU PRE VÁS

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
All rights reserved 2021 - Danum, s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk