Ako si vybrať kuchynský filter na vodu? | Úpravňa vody
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia., 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 • Kategórie blogu

dorpava zadarmo

Nase-instalacie

 

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Ako si vybrať kuchynský filter na vodu?
10.06.2021

Ako si vybrať kuchynský filter na vodu?

Prečo potrebujem kuchynský filter na vodu?

Prečo potrebujem kuchynský filter na vodu?

Kuchynský filter na vodu je filtračný systém, ktorý sa používa v domácnostiach na účely filtrovania vody, ktorá sa používa ako pitná voda aj ako voda na varenie. Vzhľadom na to, že kuchyňa je miesto, kde sa spotrebuje najväčšie množstvo pitnej vody v domácnosti, je nevyhnutné, aby bol vodný filter umiestnený v kuchyni. Či už pripojený na kohútik drezovej batérie, alebo riešený samostatným okruhom, aký majú podpultové filtre.


Ako funguje kuchynský filter?

Ako funguje kuchynský filter?

Kuchynské filtre hrajú veľkú úlohu v procese zabezpečovania vašej domácnosti čistou, kvalitnou a zdravotne nezávadnou vodou. Sú určené na odstraňovanie znečisťujúcich látok, ktoré môžu byť vo vode, ktorou zásobujete domácnosť, často prítomné. Či už je tá voda z verejného vodovodu alebo z vlastnej studne.

 • Sedimenty ako piesok, štrk, bahno a mnoho ďalších znečisťujúcich látok, ktoré sa dostávajú do vody pri distribúcii do vášho domu alebo ak používate vlastnú studňu, tak priamo v nej.
 • Chemické látky (dobrým príkladom je chlór), ktoré sa používajú na dezinfekciu vody dodávanej vodárenskou spoločnosťou.
 • Baktérie, huby, riasy a ďalšie mikroorganizmy, ktoré sú veľmi nebezpečným znečistením vody a môžu spôsobovať vážne zažívacie a iné zdravotné problémy, pokiaľ by sa kontaminovaná vody konzumovala.

Všetky uvedené znečisťujúce látky nie je možné odstrániť jediným filtrom. Z toho dôvodu väčšina spotrebiteľov uprednostňuje inštaláciu zariadení s viacstupňovou filtráciou. Tieto filtračné systémy sú navrhnuté modulovo s cieľom uspokojiť rôzne nároky spotrebiteľa s dosiahnutím maximálnej kvality pitnej vody.

 

Čo je potrebné zvážiť pri výbere filtračného zariadenia?

 • Aká je vaša denná spotreba vody? 
  Ak máte veľkú rodinu má opodstatnenie kúpiť podpultový filter, ktorý je schopný filtrovať viac vody ako kohútikový filter alebo filtračná kanvica, ktorú je potrebné sústavne napĺňať.
 • Čo potrebujete filtráciou vašej vody dosiahnuť? 
  Ak je to dobrá chuť a vôňa, tak väčšina filtrov, ktoré obsahujú uhlíkový filter, odstráni z vody chuť chlóru či rôzne zápachy. Ak existuje vo vode viacero škodlivých prímesí, ktoré potrebujete odstrániť, je vhodnejšie použiť podpultový filtračný systém alebo systém s reverznou osmózou.
 • Aké náklady môžem očakávať?
  Lacný a jednoduchý filter môže vašim momentálnym potrebám vyhovovať, avšak z dlhodobého hľadiska takýto filter potrebuje často meniť filtračné vložky, čím sa predražuje prevádzka filtra v porovnaní s inými filtrami. Preto by ste pri vašom prvom nákupe mali vziať do úvahy cenu filtra a následné náklady na výmenu filtračných vložiek a tým i efektivitu nákupu filtračného systému. Tým môžete ušetriť financie z dlhodobého hľadiska.
 • Veľmi dôležitý je rozbor kvality vody!
  Po prvé, je potrebné zistiť, čo je vo vašej pitnej vody. Vodárenské spoločnosti poskytujú správy o kvalite vody a väčšinu z týchto informácií je možné nájsť na internete. U nás si môžete objednať testovací balíček akosti vody a vykonaním testu dostanete presnú informáciu o kvalite vašej vody. To je prvý krok, ktorý vám pomôže sa lepšie rozhodnúť pri výbere kuchynského filtra na vodu tak, aby čo najlepšie vyhovoval potrebám vašej rodiny.

Aké typy kuchynských filtrov ponúkame?

Existuje mnoho typov kuchynských filtrov a filtračných systémov a mnoho prístupov spotrebiteľov k tomu, pre aký systém sa rozhodnúť. V našej ponuke sme sa zamerali na uspokojenie potrieb čo najširšej skupiny spotrebiteľov s rôznymi potrebami a možnosťami. 

Kohútikový filter

Kohútikový filter montuje sa priamo na kohútik drezovej batérie a umožňuje prepínanie medzi filtrovanou a nefiltrovanou vodou. Inštalácia je veľmi jednoduchá. Vďaka kombinovanej vľožky filtruje aj mechanické nečistoty (napr. hrdza), aj chlór vo vode.

Filtračné kanvice

Filtračné kanvice predstavujú najjednoduchšie riešenie v prípade, že chcete filtrovať v domácnosti menšie množstvo vody. Kanvica s prefiltrovanou vodou môže byť uložená na kuchynskej linke alebo vo vašej chladničke. Výhodou filtračných kanvíc je fakt, že nevyžadujú žiadnu inštaláciu ani údržbu.

 

Podpultové filtre a filtračné systémy

Podpultový filter

Najžiadanejšie typy filtrov a filtračných systémov. Šetria priestor na kuchynskej linke a majú vyššiu kapacitu filtrovania vody. Jedná sa o najlepšiu voľbu pre domácnosti, ktoré používajú veľa filtrovanej vody.

  • Sedimentačné filtračné vložky odstraňujú z vody mechanické nečistoty, piesok, hrdzu, kal. Účinnosť filtra sa zvyšuje zväčšenou plochou sedimentačných vložiek.
  • Filtračná vložka s lisovaným aktívnym uhlím, KDF médiom a polypropylénom odstraňuje z vody až 99% škodlivého voľného chlóru, organické látky, herbicídy a pesticídy, ťažké kovy (arzén, kadmium, olovo...), fenol a benzén. Zbavuje vodu nepríjemného zápachu a zlepšuje jej chuť.
  • Dvojstupňová vložka zmäkčuje vodu a odstraňuje železo. 
  • V závislosti od potrieb zákaznika a druhu znečistenia vody, existuje možnosť použitia ľubovolnej kombinácie filtračných vložiek mechanických, uhlíkových alebo špeciálnych.

Reverzná osmóza a Nano filter

Reverzná osmóza a Nano filter je viacstupňovým filtračným systémom pitnej vody a vody na varenie. Pomocou týchto filtrov sa účinne prečistí voda na konzumné účely.

Membrána

Podpultové systémy s hyperfiltráciou, ktorú zabezpečuje reverzno-osmotická membrána, alebo nano filter, ako jeden z piatich stupňov filtrácie. Tento filter umožňuje z vody odstrániť aj tak malé častice, ako sú ióny. RO pracuje na princípe semi-permeabilnej (polopriepustnej) membrány, ktorej póry majú veľkosť iba 0,0001 µm (Nano filtračná membrána 0,001 µm) . Membrána prepúšťa molekuly vody, neprepúšťa však rôzne prímesy a nečistoty. Cez membránu prechádza len určité množstvo vody, zvyšná voda obmýva povrch membrány a odvádza znečisťujúce látky do odpadu. Týmto je zabezpečené kontinuálne samočistenie membrány, ktorá je tak chránená pred upchatím.

Vyžaduje určitý tlak

Proces reverznej osmózy vyžaduje určitý tlak na pretlačenie molekúl vody cez osmotickú membránu. Pre účely pitnej vody boli vyvinuté špeciálne nízkotlakové membrány, u ktorých postačuje bežný tlak vo vodovodnej sieti 2,8 ÷ 6 bar. Výsledkom je veľmi čistá a mimoriadne mäkká voda, podobná destilovanej vode.

Účinnosť systému

Tieto systémy odstraňujú mechanické nečistoty, dusičnany, dusitany, ťažké kovy (kadmium, olovo, ortuť, arzén...), organické látky (fenoly, chlorované uhlovodíky, chlór...) a mikrobiologické znečistenie.

    • 1. stupeň filtrácie: Sedimentačná filtre s účinnosťou 5 mikrónov
     Polypropylénové sedimentačné filtre odstraňuje z vody mechanické nečistoty, hrdzu a čiastočky piesku a ílu.
    • 2. stupeň filtrácie: Filtračná vložka s aktívnym uhlím
     Odstraňuje z vody chlór a ďalšie organické nečistoty. Zachytáva zvyšky sedimentov ako voľný chlór a ďalšíe oxidačnch činidiel a chráni tým osmotickú membránu pred poškodením.
    • 3. stupeň filtrácie: Sedimentačný filter s účinnosťou 1 mikrónov
     Jemný sedimentačný filter odstraňuje z vody všetky mechanické nečistoty.
    • 4. stupeň filtrácie : Reverzno osmotická membrána
     Odstraňuje z vody 90.00–99.98% všetkých tuhých prvkov rozptýlených vo vode, takisto ako aj baktérií, húb a vírusov. Reverzná osmóza odstraňuje jednomocné ióny, čo znamená, že odsoľuje vodu, má účinnost 0,0001 mikrónu.
    • (4. stupeň filtrácie :Nano filtračná membrána)
     Odstaňuje z vody väčšinu organických molekúl, takmer všetky vírusy, väčšinu prírodnej organickej hmoty a množstvo solí. Nano filtračná membrána má účinnost 0,001 mikrónu.
    • 5. stupeň filtrácie: Uhlíkový filter 
     Prefiltruje nazhromaždenú vodu v zásobníku a dodáva jej príjemnú a osviežujúcu chuť.
    • 6. stupeň filtrácie: Mineralizácia (k RO)
     Mineralizačná vložka dodáva pitnej vode, v množstvách odporúčaných normami pre pitnú vodu, dôležité minerály (Ca, Mg, Na, K, CO3, SO4).


Ak si potrebujete poradiť s výberom kuchynských filtrov neváhajte nás  kontaktovať.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
All rights reserved 2021 - Danum, s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk