- Štítky blogu
- UV sterilizácia
- Filtrácia vody
- Voda
- Zmäkčovač vody
- Studňa
- Reverzná osmóza
Ako si vybrať kuchynský filter na vodu?
Prečo potrebujem kuchynský filter na vodu?
Kuchynský filter na vodu je filtračné zariadenie používané v domácnostiach na účely filtrovania vody, ktorá sa používa ako pitná voda aj ako voda na varenie. Vzhľadom na to, že kuchyňa je miesto, kde sa spotrebuje najväčšie množstvo pitnej vody v domácnosti, je nevyhnutné, aby bolo filtračné zariadenie umiestnené v kuchyni. Pripojené je na kohútik drezovej batérie alebo je riešené samostatným okruhom, aký majú podpultové filtre.
Ako funguje kuchynský filter?
Kuchynský filter hrá veľkú úlohu v procese zabezpečovania vašej domácnosti čistou, kvalitnou a zdravotne nezávadnou vodou. Filtračné zariadenie je určené na odstraňovanie znečisťujúcich látok, ktoré môžu byť často prítomné vo vode, ktorou zásobujete domácnosť. Či už je tá voda z verejného vodovodu alebo z vlastnej studne.
- Sedimenty ako piesok, štrk, bahno a mnoho ďalších znečisťujúcich látok, ktoré sa dostávajú do vody pri distribúcii do vášho domu alebo ak používate vlastnú studňu, tak priamo v nej.
- Chemické látky (dobrým príkladom je chlór), ktoré sa používajú na dezinfekciu vody dodávanej vodárenskou spoločnosťou.
- Baktérie, huby, riasy a ďalšie mikroorganizmy, ktoré sú veľmi nebezpečným znečistením vody a môžu spôsobovať vážne zažívacie a iné zdravotné problémy, pokiaľ by sa kontaminovaná voda konzumovala.
Všetky uvedené znečisťujúce látky nie je možné odstrániť jediným filtrom. Z tohto dôvodu väčšina spotrebiteľov uprednostňuje inštaláciu zariadení s viacstupňovou filtráciou. Kuchynský filter je navrhnutý modulovo s cieľom uspokojiť rôzne nároky spotrebiteľa s dosiahnutím maximálnej kvality pitnej vody.
Ako vybrať filtračné zariadenie a čo je potrebné zvážiť?
- Aká je vaša denná spotreba vody?
Ak máte veľkú rodinu má opodstatnenie kúpiť podpultový filter, ktorý je schopný filtrovať viac vody ako kohútikový filter alebo filtračná kanvica, ktorú je potrebné sústavne napľňať. - Čo potrebujete filtráciou vašej vody dosiahnuť?
Ak je to dobrá chuť a vôňa, tak väčšina filtrov, ktoré obsahujú uhlíkový filter, odstráni z vody chuť chlóru či rôzne zápachy. Ak existuje vo vode viacero škodlivých prímesí, ktoré potrebujete odstrániť, je vhodnejšie použiť podpultový filtračný systém alebo systém s reverznou osmózou. - Aké náklady môžem očakávať?
Lacný a jednoduchý filter môže vašim momentálnym potrebám vyhovieť, avšak z dlhodobého hľadiska takýto filter potrebuje často meniť filtračné vložky, čím sa predražuje prevádzka filtra v porovnaní s inými filtrami. Preto by ste pri vašom prvom nákupe mali vziať do úvahy cenu filtra a následné náklady na výmenu filtračných vložiek a tým i efektivitu nákupu filtračného systému. Tým môžete ušetriť financie z dlhodobého hľadiska. - Veľmi dôležitý je rozbor kvality vody!
Po prvé, je potrebné zistiť, čo je vo vašej pitnej vode. Vodárenské spoločnosti poskytujú správy o kvalite vody a väčšinu z týchto informácií je možné nájsť na internete. U nás si môžete objednať testovací balíček akosti vody a vykonaním testu dostanete presnú informáciu o kvalite Vašej vody. To je prvý krok, ktorý vám pomôže lepšie sa rozhodnúť, ktorý kuchynský filter by najlepšie vyhovoval potrebám Vašej rodiny.
Aký kuchynský filter máme v ponuke?
Existuje mnoho typov kuchynských filtrov a filtračných systémov a mnoho prístupov spotrebiteľov k tomu, pre aký systém sa rozhodnúť. V našej ponuke sme sa zamerali na uspokojenie potrieb čo najširšej skupiny spotrebiteľov s rôznymi potrebami a možnosťami.
Kohútikový filter
Kohútikový filter sa montuje priamo na kohútik drezovej batérie a umožňuje prepínanie medzi filtrovanou a nefiltrovanou vodou. Inštalácia je veľmi jednoduchá. Vďaka kombinovanej vložke filtruje aj mechanické nečistoty (napr. hrdza), aj chlór vo vode.
Filtračné kanvice
Filtračné kanvice predstavujú najjednoduchšie riešenie v prípade, že chcete filtrovať v domácnosti menšie množstvo vody. Kanvica s prefiltrovanou vodou môže byť uložená na kuchynskej linke alebo vo vašej chladničke. Výhodou filtračných kanvíc je fakt, že nevyžadujú žiadnu inštaláciu ani údržbu.
Podpultové filtre a filtračné systémy
Najžiadanejšie typy filtrov a filtračných systémov. Šetria priestor na kuchynskej linke a majú vyššiu kapacitu filtrovania vody. Jedná sa o najlepšiu voľbu pre domácnosti, ktoré používajú veľa filtrovanej vody.
- Sedimentačná filtračná vložka odstraňuje z vody mechanické nečistoty, piesok, hrdzu, kal. Účinnosť filtra sa zvyšuje zväčšenou plochou sedimentačných vložiek.
- Filtračná vložka s lisovaným aktívnym uhlím, KDF médiom a polypropylénom odstraňuje z vody až 99% škodlivého voľného chlóru, organické látky, herbicídy a pesticídy, ťažké kovy (arzén, kadmium, olovo...), fenol a benzén. Zbavuje vodu nepríjemného zápachu a zlepšuje jej chuť.
- Dvojstupňová vložka zmäkčuje vodu a odstraňuje železo.
- V závislosti od potrieb zákazníka a druhu znečistenia vody, existuje možnosť použitia ľubovolnej kombinácie filtračných vložiek mechanických, uhlíkových alebo špeciálnych.
Reverzná osmóza a Nano filter
Reverzná osmóza a Nano filter je viacstupňové filtračné zariadenie na pitnú vodu a pre vodu na varenie. Pomocou týchto filtrov sa účinne prečistí voda na konzumné účely.
Membrána
Podpultové systémy s hyperfiltráciou, ktoré zabezpečuje reverzno-osmotická membrána alebo nano filter ako jeden z piatich stupňov filtrácie. Tento filter umožňuje z vody odstrániť aj tak malé častice, ako sú ióny. Reverzná osmóza pracuje na princípe semi-permeabilnej (polopriepustnej) membrány, ktorej póry majú veľkosť iba 0,0001 µm (Nano filtračná membrána 0,001 µm) . Membrána prepúšťa molekuly vody, neprepúšťa však rôzne prímesy a nečistoty. Cez membránu prechádza len určité množstvo vody, zvyšná voda obmýva povrch membrány a odvádza znečisťujúce látky do odpadu. Týmto je zabezpečené kontinuálne samočistenie membrány, ktorá je tak chránená pred upchatím.
Vyžaduje určitý tlak
Reverzná osmóza vyžaduje určitý tlak na pretlačenie molekúl vody cez osmotickú membránu. Pre účely pitnej vody boli vyvinuté špeciálne nízkotlakové membrány, u ktorých postačuje bežný tlak vo vodovodnej sieti 2,8 ÷ 6 bar. Výsledkom je veľmi čistá a mimoriadne mäkká voda, podobná destilovanej vode.
Účinnosť systému
Tieto systémy odstraňujú mechanické nečistoty, dusičnany, dusitany, ťažké kovy (kadmium, olovo, ortuť, arzén...), organické látky (fenoly, chlorované uhlovodíky, chlór...) a mikrobiologické znečistenia.
- 1. stupeň filtrácie: Sedimentačný filter s účinnosťou 5 mikrónov
Polypropylénový sedimentačný filter odstraňuje z vody mechanické nečistoty, hrdzu a čiastočky piesku a ílu. - 2. stupeň filtrácie: Filtračná vložka s aktívnym uhlím
Odstraňuje z vody chlór a ďalšie organické nečistoty. Zachytáva zvyšky sedimentov ako voľný chlór a ďalšie oxidačné činidlá a chráni tým osmotickú membránu pred poškodením. - 3. stupeň filtrácie: Sedimentačný filter s účinnosťou 1 mikróna
Jemný sedimentačný filter odstraňuje z vody všetky mechanické nečistoty. - 4. stupeň filtrácie : Reverzno osmotická membrána
Odstraňuje z vody viac než 95% všetkých tuhých prvkov rozptýlených vo vode, takisto ako aj baktérie, huby a vírusi. - 5. stupeň filtrácie: Uhlíkový filter
Prefiltruje nazhromaždenú vodu v zásobníku a dodáva jej príjemnú a osviežujúcu chuť. - 6. stupeň filtrácie: Mineralizácia (k RO)
Mineralizačná vložka dodáva pitnej vode, v množstvách odporúčaných normami pre pitnú vodu, dôležité minerály (Ca, Mg, Na, K, CO3, SO4). - 7. stupeň filtrácie:UV lampa (nie je súčasťou základného balíka)
UV lampa eliminuje baktérie.
- 1. stupeň filtrácie: Sedimentačný filter s účinnosťou 5 mikrónov
Ak potrebujete poradiť s výberom kuchynských filtrov neváhajte nás kontaktovať.
Ak máte záujem o konzultácie v oblasti úpravy vody, prosíme vyplňte náš dotazník.