Ako funguje filtrácia vody?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia., 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu

dorpava zadarmo

Nase-instalacie

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako funguje filtrácia vody?
25.11.2019

Ako funguje filtrácia vody?

Ako funguje filtrácia vody?

Filtračný proces prebieha vo vnútri filtračnej vložky potrubného filtra, ktorá je zložená z filtračných látok, cez ktoré tečie voda. Tieto bloky filtračných látok zachytávajú znečistenia fyzickou zábranou, chemickou absorpciou alebo kombináciou oboch procesov. Materiál zábrany filtračnej látky je veľmi rôzny, ale najefektívnejšie látky sú vyrobené z uhlíka alebo kombinácie uhlíka s inými prvkami. Normálne voda prechádza cez filter vody relatívne malou rýchlosťou, aby sa zabezpečil dostatočný kontakt s filtračnou látkou.

Moderné filtračné technológie umožňujú, že filtre vody pomocou chemického procesu absorpcie odstraňujú čoraz viac znečistení. V absorpčnom procese sa spojenie nečistôt s molekulami vody naruší a chemicky sa pripútajú k filtračnej látke. Vo všeobecnosti voda prechádza cez viacero stupňov filtrácie, čím sa zabezpečí, že každá filtračná látka odstráni daný počet znečistení.

 

Prečo používať mechanický a uhlíkový filter?

Mechanické filtre (tiež mikrofiltre alebo sedimentačné filtre) odstraňujú z vody usadené materiály, vrátane piesku, bahna, ílu alebo organických materiálov. Tieto filtre neodstraňujú rozpustené alebo veľmi jemné častice a často sa používajú v kombinácii s inými zariadeniami na úpravu. Filtre sú zvyčajne vyrobené z tkaniny, vlákien, keramiky alebo iných sieťovaných materiálov. Mechanická filtrácia je nechemickou filtráciou založenou na čisto mechanickom princípe filtrovania mikročiastočiek cez látku s malými pórami, ktoré zabraňujú preniknutiu mikročiastočiek cez filter.

Filtre s aktivovaným uhlíkom absorbujú nečistoty z vody pri jej priechode vložkou. Používajú sa na obmedzenie alebo odstránenie nežiaduceho zápachu, chuti, organických zlúčenín a zvyškov chlóru. Uhlíkové filtre tiež odstraňujú niektoré potenciálne nebezpečné znečistenia, ako napr. plynný radón, sírovodík, mnohé rozpustené organické chemikálie a trihalometany.

 

Prečo odstraňovať z vody chlór?

Chlór je pesticíd, ako je definované v USA agentúrou pre ochranu životného prostredia EPA (Environmental Protection Agency), ktorého základnou úlohou je ničiť živé organizmy. Ak konzumujeme vodu obsahujúcu chlór, porušuje bunky a tkanivo vo vnútri nášho tela. Rakovina prsníka, ktorá v súčasnosti ovplyvňuje jednu z ôsmych žien v Severnej Amerike, bola nedávno spojená s hromadením chlórových zložiek v tkanive prsníka. Štúdia vykonaná v Hartford Connecticut zistila, že

"Ženy s rakovinou prsníka majú o 50% až 60% vyššiu úroveň organochlórov (vedľajší produkt chlórovania) v tkanive svojho prsníka ako ženy bez rakoviny prsníka."

Jedným z najšokujúcejších prvkov vo všetkých štúdiách je, že až dve tretiny nášho škodlivého vystavenia sa chlóru tvorí vdychovanie pary a vstrebávanie kožou počas sprchovania. Teplá sprcha otvára kožné póry a umožňuje rýchlejšie vstrebávanie chlóru a ostatných chemikálií vo vode. Para, ktorú vdychujeme počas sprchovania, môže obsahovať z dôvodu rýchlejšieho odparovania chlóru a väčšiny ostatných znečistení pri nižšej teplote ako voda až 50-krát vyššiu úroveň chemikálií ako voda z vodovodu. Vdychovanie je oveľa škodlivejší spôsob zasiahnutia, pretože plynný chlór (chloroform), ktorý vdychujeme, ide priamo do nášho krvného obehu. Ak pijeme kontaminovanú vodu, jedovaté látky sa čiastočne filtrujú našimi obličkami a tráviacim systémom. Chlórové pary sú známe ako silné dráždidlo na citlivé tkanivo a prieduškové cesty vo vnútri našich pľúc. Používali sa ako chemická zbraň v II. Svetovej vojne. Vdychovanie chlóru je považované za príčinu astmy a zápalu priedušiek, obzvlášť u detí.

Popri všetkých zdravotných rizikách týkajúcich sa chlóru v našej vode, je hlavnou príčinou zlej chuti a zápachu pitnej vody. Nepríjemná chuť spôsobuje, že mnohí ľudia sa obrátia na menej zdravé nápoje, napríklad nealkoholické nápoje, čaj alebo ďalšie sladené nápoje. Znížený príjem vody, z akéhokoľvek dôvodu, môže mať za následok horšie zdravie. Dobrou správou je, že chlór je jednou z najľahšie odstrániteľných zložiek z našej vody. Chlór slúži na udržiavanie našej vody bez škodlivých baktérií a z vody pochádzajúcich chorôb až do času konzumácie, kedy by sa mal odstrániť kvalitným domácim filtrovaním.

 

Vyberte si z našej ponuky

Pre lepšiu orientáciu medzi sedimentačnými a uhlíkovými filtrami na vodu sme pre vás pripravili porovnávaciu tabuľku, ktorú nájdete v konkrétnej produktovej sekcií.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
All rights reserved 2021 - Danum, s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk