Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po-Pia., 8:00-16:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Blog
Akú UV lampu kúpiť na studničnú vodu?
18.06.2021
Akú UV lampu kúpiť na studničnú vodu?
Podľa našich skúsenosti jedna z najčastejších nedokonalostí studničnej vody je prítomnosť baktérií. Na riešenie týchto záležitostí existuje viac spôso... čítať celé
Ako si vybrať kuchynský filter na vodu?
10.06.2021
Ako si vybrať kuchynský filter na vodu?
Kuchynský filter na vodu je filtračný systém, ktorý sa používa v domácnostiach na účely filtrovania vody, ktorá sa používa ako pitná voda aj ako voda ... čítať celé
Zobraziť všetky články
Naše inštalácie
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Aké sú choroby spojené s vodou a aké sú ich príčiny?
25.11.2019

Aké sú choroby spojené s vodou a aké sú ich príčiny?

Aké sú choroby spojené s vodou a aké sú ich príčiny?

Niektoré nemoci z vody a organizmy ich spôsobujúce:

NemocPôvodcaSpôsob šíreniaSymptómy
BAKTÉRIE   
TýfusSalmonella typhiUžitie kontaminovanej stravy, vody, mlieka, neumytej čerstvej zeleniny a muchami.Pretrvávajúca horúčka, ktorá sa postupne každý deň zvyšuje, teplota býva vyššia večer a nižšia ráno spojená s bolesťami tela, bolesť hlavy a zápcha, krvácanie z vredov v tenkom čreve.
CholeraVibrio choleraeUžitie vody alebo jedla kontaminovaného baktériou zo stolice pacienta s cholerou.Bezbolestná hnačka nasledovaná zvracaním, pacient môže mať denne 30 až 40 stolíc, ktoré sa čoskoro stanú vodnaté a bezfarebné s vločkami hlienu.
Bakteriálna úplavicaShigella spp.Kontaminovaným jedlom, vodou a priamym osobným kontaktom.Hnačka s prítomnosťou krvi a hlienu v stolici sprevádzaná silnou zvieravou bolesťou v bruchu. Stolice nie sú príliš časté (4 až 10 za deň) a s malým množstvom. Pacient vyzerá chorý.
LeptospirózaLeptospiraPrimárnymi hostiteľmi sú hlodavce, ktoré nosia organizmy vo svojich obličkách a pacient sa nakazí brodením alebo plávaním vo vode kontaminovanej močom hlodavcov.Horúčka, bolesť nôh, nevoľnosť, bežne vracanie, prekrvenie spojivkových ciev okolo rohovky očí.
VÍRUSY   
Infekčná hepatitídaHepatitis virusKontaminovaná voda a jedlo stolicou obsahujúcou vírus.Strata chuti do jedla, nevoľnosť, zvracanie a hnačka sprevádzaná horúčkou. Moč má tmavú farbu. Oči a pokožka majú žlté sfarbenie.
PRVOKY   
Amébová dyzentériaEntamoeba histolyticaUžitie cysty v jedle a vode.Nepokoj v bruchu až hnačka s prítomnosťou alebo bez prítomnosti krvi alebo hlienu v stolici, sprevádzané horúčkou, zimnicou a zvieravou bolesťou v bruchu.
HnačkaGiardia (=Lamblia) intestinalisCysty obsiahnuté vo výkaloch a prechádzajú na nového hostiteľa v jedle alebo vo vode.Črevné poruchy vedúce k bolestiam nadbruška, nepokoj v bruchu, strata chuti do jedla, bolesť hlavy a uvoľnené črevá.
CUDZOPASNÉ ČERVY   
KrevničkaSchistosoma spp.Vajíčka motolice vychádzajú von s ľudskými výkalmi alebo močom a ak sa dostanú do pitnej vody, vyvinú sa na larvy miracidia, ktoré infikujú slimákov. Larválne štádium motolíc sa vyvinie v slimákoch a pri opúšťaní hostiteľa preniká pokožkou ľudí brodiacich sa vo vode.Svrbenie podobné alergii, vyrážky, bolesti, horúčka, eosinophilia... Pri silnej infekcii vajíčka sa môžu uložiť v pľúcnych tepnách a spôsobovať srdcovo-pľúcnu schistosomiázu, corpulmonale alebo nemoc ayerza, čo môže viesť k zlyhaniu srdca.
Guinea červDracunculus medinensisNefiltrovaná voda obsahujúca infikované copepoda.Pľuzgiere v blízkosti členkov, okolo pľuzgierov sčervenanie, alergia a bolesti.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Dobre vedieť...
Kde nás nájdete?

FacebookInstagramLinkedinYoutubeTwitter

Kontakty
Logo
Ako Vám pomôžeme?
Po-Pia., 8:00-16:00
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk